Skip to content ↓

Who's Who

Senior Leadership Team

Mr M Rodaway Headteacher
Mr M Twist Deputy Head
Mr P Adamson Deputy Head
Mr A Eckford Director of Finance & Operations
Mr A Procter Director of Achievement
Mrs V Storey Director of Student Services

Faculty Leaders

Mr C Cunningham Science
Mrs A Dailey

Wider World

Mrs N Iqbal Business and Logic
Mr M Stalker Pastoral
Ms S Hayes Communication

Heads of House

Mr C Lamprey Head of Bennett
Mrs J Dean Deputy Head of Bennett
Mr R Hayes Head of Glegg
Mrs A Sorrentino-Ryan Deputy Head of Glegg
Mr P Douglass Head of Hollowell
Mrs J Symes Deputy Head of Hollowell

Year 7 Form Tutors

Mr P Marsh 7BW
Mr A Phillips 7BX
Mr G Roscoe 7GP
Mrs N Mounsey 7GY

Mr M Walker and Miss A Perberdy 

7GZ

Mr T Jones and Mr Dave

7HS
Miss A Jones 7HT

Year 8 Form Tutors

Mrs P Dewis 8BQ

Mr R Kavanagh and Mr A Morris

8BW
Mr B De Martino 8BX
Mr M Clare 8GY
Mr A Sothern 8GZ
Miss K Sumner 8HR
Mr R Wiseman 8HS
Miss F Garsed 8HT

Year 9 Form Tutors

Mr S Robinson 9BW
Mr A Ward 9BX
Mrs D Wiseman 9GP

Mrs C Sweet and Mrs G Williamson

9GY
Mr D Holmes 9GZ
Mr J Galley 9HR

Mr S Alcock

9HS
Miss D Hankinson 9HT

Year 10 Form Tutors

Miss J Banfield 10BQ
Mr S Connell 10BW
Mr K McElhinney 10BX
Mr A Slocombe 10GY
Mr A Wood 10GZ

Mrs A Hill and Mr J Kinson

10HS
Mrs G Chester-Comacho 10HT

Year 11 Form Tutors

Mrs R Gill 11BW

Mrs J Earnshaw and Mrs K Williams

11BX

Mrs L Warburton and Mrs S Kyme-Wright

11GY
Mr A McCord 11GZ
Mr S Ali 11HS
Miss A Jones 11HT

Lower Sixth Form Tutors

Mr D Steepe

12B1

Mr D Meigh

12B2
Mrs C Gilbert 12B3
Mr G Griffiths 12G1
Mr A Holt 12G2

Mr R Evans

12G3
Mr M Lakey 12H1

Mrs J Breeze and Mr L Mahon

12H2
Mrs C Sington 12H3

Upper Sixth Form Tutors

Mrs F Steepe and Mrs K Starke

13B1

Mrs K Johnston and Mr S Robinson

13B2
Miss L Brownbill 13B3
Mrs K Borodin 13G1
Mr P Miller 13G2

Mrs J Cooper and Mr N Crehan

13G3
Mr X Desse 13H1

Mr M Wilson

13H2
Mrs C Weston 13H3

Subject Teachers

Mr S Connell Art

Mrs A Dailey

Art

Mrs A Gaston

Art

Mr K McElhinney

Art/Computer Science

Miss D Hankinson

Biology

Mrs A Hill

Biology

Mr A Holt

Biology

Mr M Lakey

Biology

Mrs S Rivett

Biology

Mrs S Robinson

Biology

Mr G Bosworth

Business Studies/Economics

Mrs N Boyle

Chemistry

Mr C Cunningham

Chemistry

Mr N Elliott

Chemistry

Mr M Howell

Chemistry

Mr T Jones

Chemistry

Mrs N Magee

Chemistry

Mr A Sothern

Chemistry

Mr M Twist

Chemistry

Mrs J Breeze

Design & Technology

Mrs C Sington

Design & Technology

Mrs C Mottram

Design & Technology

Mr M Rodaway

Design & Technology

Mr G Roscoe

Design & Technology

Mr R Kavanagh

Drama

Mr D Meigh

Drama

Mr D Steepe

Economics/Business Studies

Miss J Banfield

English

Miss L Brownbill English

Mrs E Gale

English

Ms S Hayes

English

Miss A Jones

English

Mr J Kinson

English

Mr A Phillips

English

Mrs V Storey

English

Ms K Sumner

English

Miss C Sweet

English

Mrs K Williams

English

Miss G Williamson

English

Mr J Galley

Games

Mr C Lamprey

Games

Mr M Walker

Games

Mr S Barlow

Geography

Mr A McCord

Geography

Mr M Wilson

Geography

Mrs F Steepe

Geography

Mr R Pickstone

History/ Government & Politics

Mrs Kyme-Wright

History

Mrs L Warburton

History

Mr P Marsh

History

Ms C Weston

History

Mr M Clare Computer Science

Mrs N Mounsey

Computer Science

Mr X Desse

MFL - French/German

Miss J Earnshaw

MFL - French/Spanish

Mrs W Gan

MFL - Chinese

Mrs E Borodin

MFL- Russian

Mrs F Huckle MFL - Russian/German
Miss Y Lu MFL- Chinese

Mrs D Wiseman

MFL - German/Spanish

Mr R Wiseman

MFL - Spanish/French

Mr A Wood

MFL - German/French

Miss N Iqbal

Law

Mrs K Owen

Law

Mr P Adamson

Mathematics

Mr S Alcock

Mathematics

Mr S Ali

Mathematics

Mr T Dave Mathematics
Mr B De Martino Mathematics

Mrs P Dewis

Mathematics

Mr P Douglass

Mathematics

Mrs R Gill

Mathematics

Mrs K Johnston

Mathematics

Mr L Mahon Mathematics

Mr A Procter

Mathematics

Mr S Robinson

Mathematics

 

Mathematics

Mrs C Gilbert

Music

Mr A Morris Music

Mrs R Powell

Music

Mr R Hayes

PE/Games

Mr P Miller

PE/Games

Mrs G Chester Camacho Physics

Mr A Cliffe

Physics

Mr D Holmes

Physics

Mr A Slocombe

Physics

Miss A Peberdy

Physics

Mrs J Cooper

Psychology

Mr G Griffiths

Religious Education/History

Mr R Evans

Religious Education

Mrs K Starkey

Religious Education

Student Support 

Mr M Broadhurst

Cover Supervisor

Mr D Isherwood

Cover Supervisor

Mrs J Rowlands

Cover Supervisor

   

Mrs S Rivett

UCAS Apply Coordinator

Mrs L Montgomery

Futures Adviser

   

Mrs E Holmes

Learning Support Teacher

   

Mrs E Akers

Learning Mentor

Miss C Weston

Learning Mentor

   

Mrs D Crawley

Learning Support Assistant

Miss H Giardelli

Learning Support Assistant

Mrs S Lond

Learning Support Assistant

Mrs C Shone

Learning Support Assistant

Mrs S Hathaway

Learning Support Assistant

   

Mrs M Birch

Technician (Art)

Mrs N Button

Mrs H Green

Technician (Biology)

Mr P Morris

Technician (Physics)

Mrs M Kommoju

Technician (Chemistry)

Mr L Dickinson

Technician (Technology)

   

Mr M Broadhurst

Sports Coach

Dr J Davies

Sports Coach

Mr K Holsgrove

Sports Coach

Mr L Simmons

Sports Coach

Mr P Villar Sevillano

Sports Coach

Midday Assistants

Mrs S Waring Midday Assistant  
Mrs H Connor Midday Assistant  

Administration

Mrs H White

HR Manager

Ms A Parsons Seconded Project Manager / First Aider
Mrs D Ellis PA to the Headteacher
   

Mrs B Burkey

ACTING Office Supervisor / First Aider

Mrs E Adams

Administrator

Mrs T Atherton

Administrator / First Aider

Mrs A Grace

Administrator/ First Aider

Mrs L O’Donnell

Administrator/ First Aider

   
Mrs L Keaney Receptionist
Mrs K McKee Receptionist
   

Mrs L Redpath

Administrator, Student Services

Mrs S Humphreys

Administrator, Student Services

   

Mrs R Eckford

Learning Resource Centre Manager

Mrs S Dodd Library Supervisor

Examinations

Ms J Atkinson

Data, SIMS & Exams Manager

Mrs L Evans

Examinations Manager

Mrs S Colman

Examinations Administrator

Miss E Nolan

Examinations Administrator

Finance

Mrs S McGaffney

Finance Manager

Mrs J Gates

Finance Assistant

Mrs J Ward

Administrator

IT

Mr D Breeze

Network Manager

Mr A Magor

Technician

Mr P Briggs

Technician

Community Outreach

 
Mr G Bosworth

Community Outreach Manager

Mrs J McIver

Community Outreach Coordinator

Combined Cadet Force

Mr D Adcock

Contingent Commander

Premises and Facilities

Mr M Wilson

Senior Premises Officer

Mr D Bathgate

Premises Officer

Mrs V Bathgate

Premises Officer

Mr R Humphreys Premises Officer

Mr N Jones

Premises Officer

   

Mrs L Casey

Catering Supervisor

Mrs L Brown

Food Services Assistant

Mrs M Cavanagh

Food Services Assistant

Miss L Donnelly

Food Services Assistant

Mrs A Harrison

Food Services Assistant

Mrs G Lavelle

Food Services Assistant

Mrs S Makinson

Food Services Assistant

Miss J McArthur

Food Services Assistant

Mrs J Mouland

Food Services Assistant

Mr J Tsang

Food Services Assistant

   

Miss S Dodd

Cleaning Supervisor